Uppdaterat för 2026 — Bambu, Prusa, Creality & mer

Hitta din perfekta 3D-skrivare

Svara på 5 snabba frågor om din budget, erfarenhet och vad du vill skriva ut — så hittar vi de bästa skrivarna för just dig. Rakt på sak, utan onödigt krångel.

Materialguide
53+
Skrivare i vår databas
15
Filamenttyper täckta
2 min
Till ditt bästa val

Guide till 3D-printfilament

Osäker på vilket filament du ska använda? Här är allt du behöver veta om de vanligaste 3D-printmaterialen — från nybörjarvänliga PLA till krävande ingenjörsfilament.

PLA

$

Polylactic Acid

Mycket lätt

Det enklaste filamentet att skriva ut med — biologiskt nedbrytbart, minimal skevning och förlåtande. Det självklara valet för nybörjare.

Styrka
3/5
Värmebeständighet
1/5
Flexibilitet
1/5
UV-beständighet
2/5
Skevningsrisk
1/5
Munstycke: 190–220°C
Platta: 20–60°C

Passar bäst för

Leksaker & figurerDekorativa föremålPrototyperLära sig skriva ut

PLA+

$

PLA Plus / PLA Pro

Mycket lätt

PLA med förbättrad slaghållfasthet och minskad sprödhet. Nästan lika enkelt som vanlig PLA men med bättre verklig hållfasthet.

Styrka
3/5
Värmebeständighet
1/5
Flexibilitet
2/5
UV-beständighet
2/5
Skevningsrisk
1/5
Munstycke: 200–230°C
Platta: 25–60°C

Passar bäst för

Funktionella hushållsdelarSkydd och höljenStarkare hobbyprojekt

PETG

$

Polyethylene Terephthalate Glycol

Lätt

Starkare, något flexibelt och fuktbeständigt. Ett utmärkt steg upp från PLA för praktiska delar.

Styrka
4/5
Värmebeständighet
3/5
Flexibilitet
3/5
UV-beständighet
3/5
Skevningsrisk
2/5
Munstycke: 220–250°C
Platta: 50–80°C
Torka före utskriftLivsmedelssäker (ej bearbetat)

Passar bäst för

Mekaniska delarLivsmedelskontaktUtomhusbruk (korttid)Telefonfodral

ABS

$

Acrylonitrile Butadiene Styrene

Svår

Klassisk konstruktionsplast — värmehärdig och tålig. Svår att skriva ut på grund av kraftig skevning. Kräver kapsling.

Styrka
4/5
Värmebeständighet
4/5
Flexibilitet
2/5
UV-beständighet
2/5
Skevningsrisk
5/5
Munstycke: 220–260°C
Platta: 80–110°C
Kräver kapslingTorka före utskrift

Passar bäst för

Värmebeständiga delarFordonssapplikationerStrukturella komponenter

ASA

$

Acrylonitrile Styrene Acrylate

Svår

Som ABS men med utmärkt UV- och väderbeständighet. Idealisk för utomhusfunktionella delar.

Styrka
4/5
Värmebeständighet
4/5
Flexibilitet
2/5
UV-beständighet
5/5
Skevningsrisk
4/5
Munstycke: 230–260°C
Platta: 90–110°C
Kräver kapslingTorka före utskrift

Passar bäst för

UtomhusskyltarTrädgårdsredskapBilexteriörDrönarkroppar

TPU

$

Thermoplastic Polyurethane

Medelsvår

Gummiaktigt flexibelt filament. Perfekt för stötdämpande och halkfria delar men kräver direktdrivet extruder.

Styrka
3/5
Värmebeständighet
2/5
Flexibilitet
5/5
UV-beständighet
3/5
Skevningsrisk
1/5
Munstycke: 210–240°C
Platta: 25–60°C
Torka före utskrift

Passar bäst för

TelefonfodralPackningar & tätningarStötdämpareHandtag & greppWearables

Nylon

$

Polyamide (PA)

Expert

Ett av de starkaste standardfilamenten. Extremt tåligt och något flexibelt. Kräver noggrann torkning.

Styrka
5/5
Värmebeständighet
4/5
Flexibilitet
3/5
UV-beständighet
3/5
Skevningsrisk
4/5
Munstycke: 240–280°C
Platta: 70–90°C
Kräver kapslingTorka före utskrift

Passar bäst för

Kugghjul & mekaniska delarLevande gångjärnSlitdelarIndustriella fästen

PC

$$

Polycarbonate

Expert

Det tuffaste och mest värmehärdiga vanliga filamentet. Kräver all-metall-munstycke och kapsling med aktiv uppvärmning.

Styrka
5/5
Värmebeständighet
5/5
Flexibilitet
2/5
UV-beständighet
4/5
Skevningsrisk
5/5
Munstycke: 260–310°C
Platta: 90–120°C
Kräver kapslingTorka före utskrift

Passar bäst för

Extrema värmeapplikationerSäkerhetskritiska delarTransparenta delar

PA-CF

$$

Carbon Fiber Nylon

Expert

Nylon förstärkt med kolfiber. Otroligt styvt, lätt och starkt — används i professionella och flygtekniska tillämpningar.

Styrka
5/5
Värmebeständighet
5/5
Flexibilitet
1/5
UV-beständighet
4/5
Skevningsrisk
3/5
Munstycke: 260–290°C
Platta: 70–90°C
Kräver kapslingTorka före utskrift

Passar bäst för

DrönarkropparRC-bilsdelarFlyg- och rymdfästenUltrastyvt strukturellt

Silk PLA

$

Silk / Glossy PLA

Mycket lätt

PLA med silkeslen, metallisk glans. Fantastiskt visuellt resultat direkt från skrivaren — ingen efterbehandling behövs. Ej strukturell.

Styrka
2/5
Värmebeständighet
1/5
Flexibilitet
1/5
UV-beständighet
2/5
Skevningsrisk
1/5
Munstycke: 200–230°C
Platta: 25–60°C

Passar bäst för

DisplaymodellerVaser & dekorativ konstCosplay-rekvisitaPresenter

Wood Fill

$

Wood-Filled PLA Composite

Lätt

PLA blandat med riktiga träfibrer. Kan slipas, betsas och ytbehandlas precis som trä. Perfekt vid träarbetsprojekt.

Styrka
2/5
Värmebeständighet
1/5
Flexibilitet
1/5
UV-beständighet
2/5
Skevningsrisk
1/5
Munstycke: 190–220°C
Platta: 20–60°C
Torka före utskrift

Passar bäst för

Dekorativa träarbetsaccenterRustika displayföremålMöbelinklädslarKonstnärliga modeller

Metal Fill

$$

Metal-Filled PLA Composite

Medelsvår

PLA laddat med riktigt metallpulver (koppar, brons, mässing eller järn). Tungt, pollerbart och genuint metalliskt utseende efter polering.

Styrka
3/5
Värmebeständighet
2/5
Flexibilitet
1/5
UV-beständighet
3/5
Skevningsrisk
1/5
Munstycke: 195–220°C
Platta: 20–60°C
Torka före utskrift

Passar bäst för

ReplikrekvisitaKonstnärliga skulpturerArkitektoniska modellerSmyckesliknande föremål

PLA-CF

$

Carbon Fiber PLA

Medelsvår

PLA förstärkt med kolfiberfragment. Styvare och starkare än PLA med nästan ingen skevning. Perfekt för funktionella delar som kräver styvhet.

Styrka
4/5
Värmebeständighet
2/5
Flexibilitet
1/5
UV-beständighet
3/5
Skevningsrisk
1/5
Munstycke: 200–230°C
Platta: 20–60°C
Torka före utskrift

Passar bäst för

Träarbetsfixturer & mallarRC-bilskropparDrönarkropparStyvt montage

PETG-CF

$$

Carbon Fiber PETG

Svår

PETG förstärkt med kolfiber — kombinerar PETG:s fuktbeständighet och seghet med kolfiberns styvhet. Utmärkt filament för utomhusbruk.

Styrka
5/5
Värmebeständighet
4/5
Flexibilitet
1/5
UV-beständighet
4/5
Skevningsrisk
2/5
Munstycke: 240–265°C
Platta: 70–85°C
Torka före utskrift

Passar bäst för

Utomhusfunktionella delarKamerafästenStyvt strukturellt montageMarinapplikationer

PVA

$$

Polyvinyl Alcohol (Water-Soluble Support)

Svår

Löser sig helt i vatten. Används som stödmaterial för komplexa överhäng i kombination med PLA eller PETG på en fler-material-skrivare.

Styrka
1/5
Värmebeständighet
1/5
Flexibilitet
2/5
UV-beständighet
1/5
Skevningsrisk
2/5
Munstycke: 185–200°C
Platta: 20–50°C
Torka före utskrift

Passar bäst för

Komplexa organiska formerHelt slutna hålrumOmöjligt att ta bort stöd för hand

HIPS

$

High Impact Polystyrene (ABS Support)

Svår

Löser sig i d-Limonen. Används som stödmaterial vid sidan av ABS för komplexa utskrifter. Kan även skrivas ut ensamt som ett strukturellt material.

Styrka
3/5
Värmebeständighet
3/5
Flexibilitet
2/5
UV-beständighet
2/5
Skevningsrisk
3/5
Munstycke: 220–240°C
Platta: 80–100°C
Kräver kapslingTorka före utskrift

Passar bäst för

ABS-stödmaterialStrukturella höljenKomplexa ABS-flerdelsprojekt

Vanliga frågor

Vanliga frågor om att köpa en 3D-skrivare

Vilken är den bästa 3D-skrivaren för nybörjare 2026?

Bambu Lab A1 ($399) är det bästa valet för de flesta nybörjare — den levereras nästan färdigmonterad, har automatisk kalibrering och ger bra resultat direkt ur kartongen. Vill du skriva ut i flera färger direkt finns A1 Combo med AMS Lite-systemet för 4-färgsutskrifter. Har du snävare budget är Creality Ender 3 V3 SE (~$180) ett stabilt alternativ med stor community.

Vilken är den bästa 3D-skrivaren under $500?

2026 sticker Bambu Lab A1 ($399) och Creality K1C ($399) ut som de bästa valen under $500. A1 vinner på användarvänlighet och flerfärgsstöd; K1C tar täten om du behöver ett slutet utrymme för ABS/ASA. Elegoo Centauri Carbon (~$299) är värd att titta på om du vill ha CoreXY-hastighet till ett lägre pris.

Vilken är den bästa 3D-skrivaren under $300?

Elegoo Centauri Carbon (~$299) levererar överraskande bra kvalitet med ett CoreXY-rörelsesystem. Creality Ender 3 V3 SE (~$180) är ett populärt nybörjarval med stor community och bra uppgraderingsmöjligheter. I den här prisklassen är skrivarna öppna utan kapsling — ABS-utskrifter kräver ett slutet utrymme.

Bambu Lab eller Prusa — vilket ska jag välja?

Bambu Lab-skrivare (P1S, X1C, A1) är snabbare, enklare att sätta upp och bättre för flerfärgsutskrifter. Prusa-skrivare (MK4S, XL) är helt öppen källkod, mer reparerbara, utan molnberoende och med fantastiskt communitystöd. Välj Bambu om du vill ha bästa möjliga upplevelse ur kartongen; välj Prusa om du värdesätter repararbarhet, öppen firmware och leverantörsoberoende.

Behöver jag ett slutet utrymme för 3D-utskrift?

Inte för PLA, PETG eller TPU — de vanligaste materialen. Du behöver ett slutet utrymme endast om du vill skriva ut ABS, ASA, Nylon (PA) eller Polykarbonat (PC). Dessa material krymper och spricker när de kyls för snabbt, och kapslingen håller värmen. Planerar du bara PLA och PETG fungerar en öppen skrivare som Bambu A1 eller Ender 3 utmärkt.

Hur lång tid tar det att lära sig 3D-utskrift?

Med en modern nybörjarvänlig skrivare som Bambu A1 eller Prusa MK4S skriver de flesta ut framgångsrikt inom några timmar efter uppackning. Att förstå slicingmjukvara, materialinställningar och felsökning tar ett par veckor. Att bli bekväm med mer avancerade material och design är en resa på flera månader — men grunderna är genuint tillgängliga för vem som helst.

Vilka material kan jag skriva ut med en budgetskrivare?

Nästan alla skrivare — även budgetmodeller — klarar PLA, PLA+ och PETG. Dessa täcker den stora majoriteten av vardagliga utskrifter: leksaker, hushållsartiklar och funktionella delar. Flexibla material (TPU) fungerar också på de flesta skrivare. För ABS, ASA eller tekniska filament som Nylon och PC behöver du en skrivare med slutet utrymme, vilket vanligtvis börjar runt $400–$500.

Vad är skillnaden mellan FDM och resin-utskrift?

FDM-skrivare (Fused Deposition Modeling) smälter plastfilament och bygger upp lager — perfekt för stora utskrifter, funktionella delar och nybörjare. Resin-skrivare härdar flytande resin med UV-ljus — de ger mycket finare detaljer och är populära för miniatyrer och smycken, men processen innebär hantering av giftig resin och efterbearbetning. Den här sidan fokuserar på FDM-skrivare.

Get in touch

Are you a printer brand?

If you'd like your printer listed on this site, reach out below. We'll look at the specs and add it to our database if it's a good fit for our users.

We typically respond within 2–3 business days. For urgent inquiries, email [email protected]